Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej


Idź do treści

SZKOŁA FILIALNA

FILIE


SZKOŁA FILIALNA W PIEKARACH
im. STEFANA ŻEROMSKIEGO

KIEROWNIK
mgr Elżbieta Jesionek

tel./fax: 63 279 00 69
e-mail: sppiekarykierownik@wp.pl
Piekary, 62-730 Dobra

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek: od 8.00 do 15.00

ROK SZKOLNY 2013/2014

ROZKŁAD ZAJĘĆ LEKCYJNYCH

............... 1........ 8.00 - 8.45

przerwa 5 min

............... 2........ 8.50 - 9.35

przerwa 10 min

............... 3........ 9.45 - 10.30

przerwa 5 min

............... 4...... 10.35 - 11.20

przerwa 20 min

............... 5...... 11.40 - 12.25

przerwa 10 min

............... 6...... 12.35 - 13.20

przerwa 5 min

............... 7...... 13.25 - 14.10

NAUCZYCIELE

Dawid Agata - nauczanie zintegrowane kl. 0
Durka Jerzy - historia, wychowanie fizyczne
Estemberg Adrianna - język niemiecki
Gajowiak Anna - j. polski, biblioteka, wych. kl. 4
Górska Dorota - matematyka
Hnatów Emilia - j. angielski
Jesionek Elżbieta - wychowanie fizyczne
Jesionek Marlena - muzyka
Karpińska Małgorzata - j. angielski
Kotas Aleksandra - nauczanie zintegrowane kl. 1
Kubiak Bożena - nauczanie zintegrowane kl. 3
Kubiak Ewa - nauczanie zintegrowane kl. 2, logopeda
Michalak Anna - pedagog, wdżwr, wych. świetlicy
Piestrzyński Dariusz - informatyka
Szczepańska Ewa - matematyka
Urbańczyk Agnieszka - przyroda, plastyka, tech., wych. kl. 5
Urbańczyk Ewa - religia, wych. kl. 6

Z ŻYCIA SZKOŁY - GALERIA ZDJĘĆ

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

W Szkole Filialnej w Piekarach na przełomie marca i kwietnia odbyło się szereg działań związanych z obchodami Światowego Dnia Zdrowia, który przypada 7 kwietnia. W tym roku tematem przewodnim były "Choroby wektorowe".
W szkole dzieci uczestniczyły w pogadankach i zajęciach, na których zapoznały się z chorobami wektorowymi, z szczególnym uwzględnieniem boreliozy i odkleszczowego zapalenia mózgu i co szczególnie ważne - jak chronić się przed ukąszeniem kleszcza.
Wszyscy uczniowie brali udział w konkursach na wykonanie plakatu o chorobach wektorowych, a także na wykonanie ulotki dotyczącej boreliozy. Z prac wykonanych przez dzieci zorganizowano wystawę, którą mogli podziwiać rodzice podczas zebrania.
Z tematem tym zapoznani zostali także rodzice, na zebraniu w dniu 9 kwietnia wysłuchali prelekcji nt. zagrożenia chorobami wektorowymi, szczególnie przenoszonymi przez kleszcze. Mogli zapoznać się także z programami profilaktycznymi realizowanymi w szkole pod patronatem Sanepidu.
W dniu 10 kwietnia w szkole zorganizowano "Dzień dla zdrowia", podczas którego dzieci mogły zważyć się, zmierzyć wzrost i ciśnienie, p. pielęgniarka Janina Jafra wyjaśniła, jakie znaczenie ma prawidłowa waga oraz udzielała wskazówek odnośnie właściwego odżywiania oraz potrzeby aktywności fizycznej.


WIZYTA STOMATOLOG I HIGIENISTKI

W ramach realizacji programu profilaktycznego odwiedziła nas p. stomatolog Bernarda Drożdż i higienistka stomatologiczna p. Mirosława Grabowska. Odbyła się pogadanka dla dzieci z przedszkola i uczniów klas 1-3 na temat prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Panie pokazały właściwe techniki szczotkowania zębów, wskazały miejsca w jamie ustnej, które wymagają szczególnej uwagi podczas szczotkowania zębów i używania nici dentystycznej.
Zdrowe zęby umożliwiają odpowiednie spożywanie pokarmów, mówienie, piękny uśmiech oraz dobre samopoczucie.
Dlatego, żeby mieć zdrowe zęby i dziąsła, trzeba dbać o higienę jamy ustnej, odpowiednio się odżywiać oraz zgłaszać się na wizyty kontrolne do dentysty. Odpowiednia profilaktyka pozwala zapobiec problemom jeszcze przed ich pojawieniem się.


DZIEŃ KOBIET W SZKOLE

Ósmy Marca gdy nadejdzie, przez jeden dzień cały, nie dokuczaj kobietom dużym ani małym. Małym w dniu tym, jeśli umiesz, zaśpiewaj piosenkę, a tym dużym - przynieś kwiatek i pocałuj w rękę. Z okazji Święta Kobiet Samorząd Uczniowski zorganizował jeszcze w karnawale dzieciom dyskotekę, a 7 marca chłopcy składali paniom i dziewczynkom życzenia, wręczali kwiaty i drobne upominki. Młodszym dzieciom pomagały oczywiście kochane Mamy.

MIĘDZYKLASOWY KONKURS MATEMATYCZNY

Poprzez elementy zabawowe nauka szkolna może stać się przyjemnością, dlatego zorganizowano międzyklasowy konkurs matematyczny dla uczniów klas 1-3. Uczniowie mieli możliwość integracji, wspólnego działania, rozwijania logicznego myślenia oraz wyzwolenia inwencji twórczej. Utrwalili też zdobytą wiedzę i doskonalili swoje umiejętności matematyczne.


DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ

22 lutego 2014 r. zuchy i harcerze z całego Hufca Uniejów przyjechali do Szkoły Filialnej w Piekarach, na uroczystość Dnia Myśli Braterskiej. Jest to ważny dzień dla wszystkich skautów i harcerzy na całym świecie. Celem naszego świecowiska było zapoznanie harcerzy z ideą Dnia Myśli Braterskiej, świętowanie urodzin Olave i Roberta Baden-Powella, ukazanie wartości braterskiej i przyjaźni. Wśród gości byli harcerze z Jeziorska, Wielunia oraz Uniejowa, na czele z komendantką hufca hm. Barbarą Zwolińską oraz pozostałymi instruktorami. Na uroczystość przybyli również p. Wojciech Błażełek, p. Elżbieta Jesionek oraz p. Jadwiga Józefiak. Uroczystość rozpoczęła się zgodnie z symboliką harcerską od zapalenia świeczek i odśpiewanie "Płonie ognisko". Następnie phm. Alina Karolak wygłosiła gawędę na temat Dnia Myśli Braterskiej. Zuchy i harcerze przybliżyli wszystkim temat poprzez odczytanie listów Roberta Baden-Powella do skautów i skautek, krótkich opowiadań o przyjaźni, złotych myśli i modlitw z Księgi Jaszczurki. Wspólnie odśpiewane piosenki dopełniły tematu świecowiska. Na koniec odśpiewano "Bratnie słowo" i przekazana sobie "iskierkę". Był też słodki poczęstunek i wspólna zabawa w kalambury, śpiewanie piosenek, pląsy oraz tańce integracyjne.


TŁUSTY CZWARTEK W SZKOLE

Zgodnie z polską tradycją, w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, dzieci mogły poczuć zapach przygotowywania i smażenia pączków. To za sprawą kochanych Pań z Rady Rodziców, które już od godzin porannych przygotowywały pyszne pączki. Tłustemu Czwartkowi towarzyszyły zabawy, a pączki znikały w zawrotnym tempie.


FERIE ZIMOWE W SZKOLE FILIALNEJ W PIEKARACH

Ferie zimowe to ulubiony czas zabaw na śniegu i lodzie oraz odpoczynku. Podczas zajęć zorganizowanych w okresie ferii, dzieci mogły dowiedzieć się, jak mądrze i pożytecznie spędzić czas. Pod kierunkiem nauczycieli wykonywali prace plastyczne, kulinarne, komputerowe oraz przypominali zasady udzielania pierwszej pomocy. Każdy znalazł sposób na nudę i złą pogodę.


WYSTĘPY ARTYSTYCZNE W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W SKĘCZNIEWIE

W ramach współpracy z Domem Pomocy Społecznej w Skęczniewie, od wielu lat w okresie Dnia Babci i Dziadka dzieci z przedszkola i szkoły odwiedzają pensjonariuszy, umilając im zas programem słowno-muzycznym oraz wręczając własnoręcznie wykonane upominki. Doświadczają na sobie, jaką ogromną radość może wnieść w życie chorej, samotnej osoby wiersz, piosenka, laurka, odwiedziny i pamięć.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA - CHOINKA NOWOROCZNA

25 stycznia 2014 r. w sali OSP w Piekarach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka połączona z zabawą choinkową. Dzieci ze Szkoły Filialnej w Piekarach pod okiem wychowawców przygotowały bogatą część artystyczną. Zgromadzeni w sali szanowni seniorzy z zachwytem wysłuchali recytowanych wierszy i śpiewanych piosenek. Mroźną aurę stopiły tańce w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego. Z dużym aplauzem spotkał się konkurs "Jaka to piosenka". Do konkursu z ochotą przystąpiły Babcie, które w towarzystwie wnucząt bez większych kłopotów odgadywały tytuły prezentowanych utworów. Na nutę znanych piosenek rozśpiewała się cała publiczność. Bardzo miłym akcentem było spotkanie z Mikołajem, który mimo trudów podróży dotarł na czas z workiem wypchanym prezentami. Zabawa minęła bardzo szybko. Trudno się dziwić, bo atmosfera była wyjątkowa, dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców, wychowawców i dzieci.


JASEŁKA - SPOTKANIE OPŁATKOWE
20 grudnia w Szkole Filialnej w Piekarach odbyło się przedświąteczne spotkanie opłatkowe.
Udział w spotkaniu wzięli uczniowie, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście.

KONKURS NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ

Tradycyjnie, jak każdego roku, uczniowie klas 1-3 Szkoły Filialnej w Piekarach wzięli udział w konkursie na najładniejszą kartkę świąteczną. Wszystkie kartki były pomysłowo i estetycznie wykonane. Dzieci zastosowały różnorodne techniki plastyczne. W nagrodę otrzymały słodkie upominki.


WIZYTA MIKOŁAJA U PRZEDSZKOLAKÓW

Dzień 6 grudnia zapadnie na długo w pamięci naszych najmłodszych. Nikt nie spodziewał się, że do oddziału przedszkolnego Szkoły Filialnej w Piekarach przybędzie Mikołaj. Zacny Staruszek obdarował wszystkie dzieci słodkościami. Obiecał, ze wróci na Święta Bożego Narodzenia. Nauczeni doświadczeniem wiemy, ze dotrzyma słowa. Przybyły gość, mimo zmęczenia, chętnie uczestniczył w przygotowanych przez rodziców i wychowawców zabawach. Co ciekawe - Mikołaj nie miał rózgi, możemy jedynie mieć nadzieję, że w sferze wychowawczej idzie ku dobremu.


WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO FABRYKI BOMBEK

5 grudnia 2013 r. dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Filialnej w Piekarach udały się na wycieczkę do Gniezna. Przedszkolakom w podróży towarzyszyli rodzice, którzy wraz z wychowawcami zadbali o przyjemną atmosferę i bezpieczeństwo. Celem wyprawy do grodu Lecha była fabryka bombek. Dzieci pod okiem przemiłych elfów zwiedziły wszystkie zakątki zakładu. Zdobyły poufne informacje o ręcznej produkcji ozdób choinkowych. W nagrodę za wzorowe zachowanie, uczestniczyły w warsztatach samodzielnego zdobienia bombek. Wypełnionym po brzegi bombkami autobusem szczęśliwie wróciliśmy do domu z nadzieją, że nadchodzące Święta będą iście "bombowe".

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

7 grudnia 2013 r. w Szkole Filialnej w Piekarach odbył się Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. Mimo niesprzyjającej aury - silnego wiatru i zasp - wszyscy stawili się do rywalizacji. Poprzedzający tydzień odbył się pod hasłem eliminacji w czterech kategoriach, gdzie do dalszej walki przeszły poszczególni uczniowie, zajmując w sobotnim turnieju miejsca: dziewczęta klas 6: Justyna Gogolewska - I miejsce, Gabriela Kwiatkowska - II miejsce, Joanna Jałkiewicz - III miejsce, Agnieszka Krysztofowicz, Julia Kaczmarek; chłopcy klas 5-6: Norbert Rykowski - I miejsce, Piotr Dębowiecki - II miejsce, Dominik Kwiatkowski - III miejsce, Jakub Jaskuła, Dawid Ciesielski, Maciej Jaskuła, Adrian Piasecki, Damian Kaźmierczak, Kamil Raźniewski, Dawid Kominiarczyk; chłopcy klas 3-4: Rafał Szadek - I miejsce, Andrzej Taranowicz - II miejsce, Adrian Pakuła - III miejsce, Piotr Grenda; dziewczęta klas 3-4: Natalia Łyskanowska - I miejsce, Aleksandra Dębowiecka - II miejsce, Natalia Janiaczyk - III miejsce.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie nagrody pocieszenia za udział w turnieju, natomiast za I, II i III miejsce - puchary i dyplomy. W trakcie rozgrywek był słodki poczęstunek. Była fajna zabawa i zdrowa rywalizacja.


ANDRZEJKI - WIECZÓR WRÓŻB I ZABAWY

26 listopada uczniowie Szkoły Filialnej w Piekarach spędzili na tańcach, wróżbach i przepowiedniach. Wszystkie chętne osoby mogły poddać się magicznym siłom wróżb andrzejkowych. Pochłonięci poznawaniem przyszłości nie zapomnieli również o dobrej zabawie. Andrzejkowa atmosfera magii i wróżb będzie obecna w pamięci uczniów i nauczycieli przez cały kolejny rok.


ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Każde dziecko z przedszkola i klas 1-3 przyniosło w tym dniu do szkoły swojego misia. Dzieci przywitały się z misiami, odśpiewały im "100 lat", rozwiązywały zagadki. Odbyły się konkursy: „wyjadanie miodku” i „odgadnij nazwę misia” oraz wspólna zabawa. Każda grupa otrzymała pamiątkowy dyplom.


ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

W dniach 13-21 listopada 2013 r. w Szkole Filialnej w Piekarach trwały obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia. We wszystkich oddziałach zostały przeprowadzone zajęcia i pogadanki na temat szkodliwości czynnego i biernego palenia tytoniu. Dzieci wykonały plakaty na temat skutków palenia, nawołujące do rzucania palenia przez dorosłych. Wykonane prace świadczą o tym, jak duża jest wiedza dzieci na temat szkodliwości palenia. Rodzice natomiast, podczas zebrania wysłuchali referatu na temat wpływu biernego palenia, szczególnie na zdrowie dzieci.


11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 r. spełniły się marzenia pokoleń Polaków - nasz naród odzyskał suwerenność państwową. Święto Niepodległości, które obchodziliśmy 11 listopada to już 95 rocznica tego historycznego wydarzenia. Uczniowie uroczyście włączyli się w obchody Narodowego Święta. Najpierw w kościele parafialnym w Skęczniewie uczestniczyli we mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny z udziałem pocztu sztandarowego, a na zakończenie nabożeństwa recytowana była poezja patriotyczna. W szkole natomiast, odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez p. A. Gajowiak i p. J. Durkę, skłaniająca do refleksji na temat naszej Ojczyzny - Polski i patriotyzmu.

WYCIECZKA DO MUZEUM W TURKU

8 listopada 2013 r. uczniowie najmłodszych klas przygotowywali się do aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu kulturalnym zwiedzając Muzeum im. J. Mehoffera w Turku. Uczniowie oglądali szkice oraz projekty do polichromii i witraży autora, które następnie podziwiali w upiększonym wnętrzu kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się sale muzealne, w których prezentowane są tradycje tkackie. Szczególną uwagę uczniowie zwrócili na wystawę archeologiczną, gdzie zobaczyli kości mamuta, żubra kopalnego i nosorożca włochatego. Spacerowali po dwukondygnacyjnym krużganku wokół dziedzińca ratusza i oglądali wystawę malarską. Była to wyjątkowa wycieczka, którą zakończyło wspólne zdjęcie przy ławeczce Mehoffera.


ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY STEFANA ŻEROMSKIEGO

20 listopada obchodziliśmy Święto Patrona - Stefana Żeromskiego. Młodsi uczniowie oglądali przygotowaną przez p. Annę Gajowiak prezentację o życiu i twórczości patrona, wystawę zdjęć, książek, malowali portret, uczyli się hymnu szkoły. Starsi uczniowie przedstawiali własne prezentacje, wykonywali prace plastyczne nt. "Piękno przyrody w twórczości Stefana Żeromskiego", rozmawiali o historii szkoły.


WSPOMNIENIE JANA PAWŁA II

22 listopada 2013 r. szkoła w Piekarach uroczyście świętowała wspomnienie Jana Pawła II. Akademie poświęcone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II są tradycją naszej szkoły, dzięki czemu nowe pokolenie, które osobiście nie pamięta Papieża - Polaka, poznaje Jego osobę i nauczanie.


AUDYCJE MUZYCZNE W SZKOLE

Dzięki nawiązanej współpracy z Artystyczną Agencją Muzyczną Art-Es w Pabianicach, uczniowie Szkoły Filialnej w Piekarach już drugi rok mają możliwość uczestnictwa w comiesięcznych audycjach muzycznych. Rok szkolny rozpoczęto mocnym uderzeniem - we wrześniu poznawaliśmy perkusję elektryczną. Październik to piękna muzyka żydowska. Budowę i brzmienie instrumentu dętego drewnianego - fagotu, uczniowie poznali w listopadzie. „Karnawałowo i zabawowo” - tak bawili nas podczas styczniowej audycji muzycznej p. Ewa Szymkiewicz i p. Sławomir Bartczak. Karnawał, jak wiadomo, to taniec i zabawa, więc wszyscy ruszyli w rytm muzyki do wspólnej zabawy. Luty to spotkanie z muzyką poważną. Dzieci mogły poczuć się jak w filharmonii. W marcu "Solo i w duecie - muzyka akordeonowa". Gościem specjalnym był Pan Sławomir Ostrowski.


SUKCES UCZNIÓW Z PIEKAR W TENISIE STOŁOWYM

23 października 2013 r. w Brudzewie odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej Powiatu Tureckiego w Drużynowym Tenisie Stołowym Chłopców. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów klasy 5: Piotr Dębowiecki i Norbert Rykowski. Chłopcy spisali się na medal, gdyż zajęli III miejsce, otrzymując dyplom i puchar dla szkoły. Gratulujemy!

REJS W ŚWIAT NAUKI - ŚLUBOWANIE KLAS 1

„Rejs w cudowny świat nauki” - 24 października 2013 r. pierwszoklasiści w asyście zaproszonych gości, rodziców, społeczności szkolnej i przedszkolnej zostali uroczyście przyjęci w poczet uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej Szkoły Filialnej im. Stefana Żeromskiego w Piekarach. Uczniowie wykonali zadanie podobne do tego, jakie miał Kopciuszek, wykazali się wiedzą na temat swojej Ojczyzny, zasad ruchu drogowego i zachowania się w szkole oraz rozwiązali zagadki. Po uroczystym ślubowaniu złożyli symboliczną wiązankę kwiatów przy popiersiu Patrona Szkoły - Stefanie Żeromskim. Z wielką dumą i zadowoleniem przyjęli gratulacje i upominki. Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców pierwszoklasistów.


KONKURS DLA KLAS 1-3 O ZWIERZĘTACH

15 października 2013 r. w szkole w Piekarach odbył się konkurs dla klas 1-3 o zwierzętach, jako podsumowanie obchodów „Światowego Tygodnia Zwierząt”. Konkurs przygotowały p. Bożena Kubiak i p. Ewa Kubiak. Dzieci przebrały się za zwierzęta. Ciekawie prezentowali się w strojach wykonanych przy pomocy rodziców. Uczniowie odpowiadali na pytania, rozwiązywali zagadki, rozróżniali odgłosy lasu oraz przy pomocy pacynek - zwierzątek określali charakterystyczne cechy zwierząt. Wykazali się dużą znajomością wiedzy o zwierzętach i środowisku, w którym one żyją. Nagrodami były gromkie brawa i „słodycze - zwierzątka”. Spotkanie miało charakter integracyjny i upłynęło w miłej atmosferze.


WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA TUREK

3 października 2013 r. uczniowie klas 1-3 szkoły w Piekarach pojechali na wycieczkę do Nadleśnictwa w Turku, zorganizowaną przez p. Aleksandrę Kotas. Opiekunkami były także p. Ewa Kubiak i p. Bożena Kubiak. W sali edukacyjnej pani leśnik przeprowadziła ciekawą lekcję o lesie i jego mieszkańcach. Następnie uczestnicy wycieczki podążyli za panią leśnik na spacer po lesie. Wszystkim bardzo podobała się biesiada przy ognisku. Frajdą było pieczenie kiełbasek. Zabawy i gry o tematyce przyrodniczej były wspaniałym podsumowaniem i utrwaleniem zdobytej wiedzy o lesie. Na koniec podziękowaliśmy za gościnę obiecując powrót za rok.


KONKURS PLASTYCZNY KLAS 1-3 "ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI"

DZIEŃ CHŁOPCA W SZKOLE

"SPRZĄTANIE ŚWIATA" NA TERENIE SZKOŁY

"Odkrywamy czystą Polskę"- pod takim hasłem młodsi uczniowie przyłączyli się do akcji "Sprzątanie świata" i 20 września posprzątali najbliższe otoczenie, segregując zebrane odpady oraz posadzili wiosenne kwiaty na rabacie przed szkołą.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

<< HISTORIA SZKOŁY >>
Do otwarcia pliku niezbędny jest program Adobe Reader
który można pobrać ze strony http://get.adobe.com/reader/


<< ARCHIWUM - ROK SZKOLNY 2012/13 >>


STRONA GŁÓWNA | O SZKOLE | PLAN LEKCJI | ROZKŁAD LEKCJI | AKTUALNOŚCI | WYDARZENIA | PODRĘCZNIKI | KALENDARIUM | OSIĄGNIĘCIA | FOTOGRAFIA | ABSOLWENCI | ARCHIWUM | FILIE | 1% PODATKU | E-SZKOŁA WIELKOPOLSKA | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego